На Српском војничком гробљу у Тијеу, недалеко од Париза, традиционалном церемонијом обележен је Дан примирја у Првом светском рату. Многобројни Срби из Париског региона, заједно са француским пријатељима, окупили су се како би одали почаст српским херојима из Великог рата.
Церемонија је започела минутом ћутања у знак сећања на 747 српских војника сахрањених на овом гробљу, након чега је парастос служио отац Славко Павловић. Посебан допринос свечаности дала је Српска допунска школа. Ученици су уз подршку својих учитељица, кроз песму и рецитације пренели поруке сећања и захвалности. Из елегантне и величанствене харфе чули су се сетни тонови песме „Тамо далеко“, која је својом топлином и нежношћу створила посебан амбијент.
Уследиле су и бројне родољубиве песме, коje су нас, овде у туђини, подсетиле на љубав према домовини, патњу и жртву српских војника. Цео наступ био је прожет младалачким ентузијазмом и искреношћу који је дирнуо све присутне, а истовремено обогаћујући дух обележавања овог важног датума.
Међу присутнима су били и Србије у Паризу, предвођени конзулком Анђелком Шимшић, која је истакла важност неговања сећања на српске јунаке и чување историјских веза између Србије и Француске.
Свечаност је завршена полагањем венаца на споменике палим српским војницима, чиме је исказана дубока захвалност и поштовање према њиховој жртви. Српско војничко гробље у Тијеу, представља значајно меморијално место где се чува успомена на хероје који су дали живот за слободу током Великог рата. Овај догађај је још једном потврдио снагу заједништва и захвалности српске заједнице у Француској.
Традиционалним скупом у Сен Жени Лавал, српска дијаспора из Лиона и околине обележила је 11. новембар, Дан примирја Великог рата. У присуству званичника и бројних грађана градића надомак Лиона, положени су венци и одата почаст херојима Првог светског рата, уз подсећање да је мир најдрагоценији дар за један народ и за цели свет.
Након званичне церемоније на којој су интониране француска и српска химна, Отац Горан Илић Бенке одржао је помен за душе 63 војника сахрањена на овом месту. Група ученика српске допунске школе употпунила је свечаност песмом “Тамо далеко”, а представници Федерације младих Срба Европе поздравили су присутне и одали почаст надахнутим говором на српском и француском језику.
Поводом Дана примирја, 11. новембра у Сен Мандријеу поред Тулона је такође одржана церемонија и парастос преминулим српским борцима у Првом светском рату.
Срби са југа Француске окупљени око неколико удружења, Савез Срба Француске и Амбасада Републике Србије са великим поштовањем одали су почаст див јунацима (њих 22) који почивају на српском војничком гробљу, које се налази на овој француској некрополи.
Отац Српске Православне цркве Игор Вујусић је одржао помен за душе ових страдалника који су сахрањени у овом приморском градићу, а сви присутни су се заједно помолили.
Поводом 11. новембра, ђаци Српске допунске школе у Ници су учествовали на креативној радионици званој “Наталијина рамонда као симбол победе у Првом светском рату”. Ђаци су уз помоћ Дине Николић, која се бави квилинг техником, учили да праве овај амблем који се састоји од две зелене траке и једног љубичастог цвета са пет латица. Наталијина рамонда, званичан симбол примирја, говори о српском народу и о искушењима која је прошао током и после Првог светског рата као и о васкрснућу Србије.
Нема сумње да су Срби и Французи овим догађајима утврдили још једну лекцију из историје. Показали су да култура сећања мора да буде не само колективни задатак, већ и задатак сваког појединца. Срби и Французи су храбро били једни уз друге, раме уз раме, у борби за слободу и мир у Великом рату. Они су пали у борби за наше боље сутра. Дали су своје животе за нашу слободу. Својом солидарношћу, упорношћу и истрајношћу, показали су праве вредности којих се данас, више него икад, треба држати.