У предивном амбијенту и препуној сали Генералног конзулата Републике Србије у Франкфурту, свечано је обележена традиционална Видовданска академија, којом је обележен крај школске године и свечано испраћена још једна генерација ученика који су завршили осми разред Допунске школе на српском језику под покровитељством Министарства просвете Србије.
Централни и најсвечанији део вечери био је посвећен малим матурантима, када је више од педесет ученика осмог разреда примило своја уверења о завршеном осмом разреду, која им је уручио генерални конзул Републике Србије у Франкфурту, др Александар Ђурђић, чиме је и званично заокружено ово важно поглавље њиховог школовања. Он је том приликом од срца честитао свим ученицима на постигнутом успеху и изразио дубоку захвалност породицама и наставницима на несебичном труду и посвећености. Конзул је посебно нагласио колико је за наше младе у дијаспори пресудно да негују свој матерњи језик , културу и национални идентитет, што представља најчвршћу спону са отаџбином.
Топлим и надахнутим наступима, ученици свих разреда побринули су се за диван културно–уметнички програм, испуњен традиционалним мелодијама и родољубивим стиховима који су пренели снажне емоције на све госте. Својом дечјом искреношћу и поносом, они су на најлепши начин указали на лепоту заједништва и суштинску потребу очувања српске речи далеко од матице.
За успешну организацију ове свечаности и целокупни програм заслужан је наставни тим који чине Наташа Ћирић, Олга Урошевић, Сања Стојановић Бојковић, Бојана Ракоњац, Зорица Младеновић, Зорица Марковић и Милена Стојановић, уз сарадњу и подршку координаторке Татјане Хот.
Овогодишња Видовданска академија је још једном потврдила огромну вредност оваквих сусрета за читаву заједницу. Они представљају снажан ветар у леђа најмлађима да с поносом носе своје порекло, али су уједно и високо признање за све који улажу труд да се наш језик, обичаји и дуга традиција сачувају међу млађим генерацијама.
Аутор/и текста: /








