/

24. јун 2026.

Завршна приредба Допунске школе српског језика у Мадриду

Завршна приредба Допунске школе српског језика Министарства просвете Републике Срвије у Мадриду одржана је у суботу, 13. јуна, са почетком у 12 часова, у свечаној сали Културног центра „Лас Калифорнијас“ у Мадриду. Овај свечани догађај окупио је ученике, њихове родитеље и чланове породица, као и уважене госте из Амбасаде Републике Србије у Краљевини Шпанији.

Поред бројних посетилаца, приредби су присуствовали и Њ. Е. амбасадорка Републике Србије у Шпанији Ирена Шарац, први саветник Марија Петровић и аташе Тања Ђорђевић-Петковић, које су својим присуством увеличале овај значајан догађај.

На почетку програма, учитељица Милица Вукојевић поздравила је присутне и захвалила им се на препознавању значаја очувања српског језика, културе и традиције ван граница Републике Србије. Посебну захвалност упутила је родитељима на изузетној сарадњи и подршци током читаве школске године. Такође је истакла беспрекорну сарадњу са Амбасадом Републике Србије у Мадриду, захваливши се на пуној подршци, спремности да помогну сваку иницијативу школе и на обезбеђивању одличних услова за извођење наставе.

Након тога, присутнима се обратила амбасадорка Ирена Шарац, која је поздравила ученике, њихове породице и госте, нагласивши важност постојања и опстанка оваквих образовних и културних иницијатива које доприносе очувању националног идентитета и јачању веза са матицом.

У наставку програма ученици су извели пажљиво припремљен културно-уметнички програм. Публика је уживала у песмама посвећеним завичају, а ученици су представили и своје радове настале током школске године. Својим наступом показали су колико су напредовали у учењу српског језика, као и колико су поносни на своје порекло и културно наслеђе.
По завршетку програма, учитељица је ученицима поделила ђачке књижице и дипломе, чиме је и званично обележен крај још једне успешне школске године. Уследило је заједничко фотографисање и славље поводом бројних успеха које су ученици остварили током године.

Посебну радост представља чињеница да је школа током ове школске године постала богатија за пет нових ученика, што сведочи о растућем интересовању за учење српског језика и очување културног идентитета у дијаспори. Симболично, на сцени су се ученицима придружила и њихова млађа браћа и сестре, који ће, надамо се, у наредним годинама наставити ову лепу традицију. Њихово присуство представља најлепшу потврду да Допунска школа српског језика у Мадриду има светлу и сигурну будућност.

*Садржаји чланака које су креирали наставници у дијаспори не морају нужно одражавати ставове Министарства просвете и Завода за унапређивање образовања и васпитања